Kezdőlap  /  Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny | Magyar - Angol Tannyelvű Gimnázium és Kollégium

Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny

Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny

A Szegedi Tudományegyetem 2012 óta minden évben megrendezi a Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt, melyre idén az iskolánk két 3 fős csapattal nevezett. Egyik csapat: Győri Anna Boglárka (12. A), Ulbert Zsófia (12. A) és Selmeczi Emese (11. A), másik csapat: Dénes Döme (12. A), Nagy Noel (12. A) Győri Csanád (11. A). Az idei év fő témája: Szent-Györgyi Albert és munkássága, valamint az orvosi-élettani, fizikai és kémiai Nobel-díjasok 2014-2018 között.

A versenyre természetesen előre készültünk a tanulókkal. Izgalommal indultunk november 5-én kora reggel Szegedre. A program ünnepélyes megnyitóval indult az SZTE Rektori épületének dísztermében. Majd a tavalyi fizikai Nobel díjas Gérard Mourou, aki az Ecole Polytechnique professzora és tagja, tartott előadást fő kutatási területéről. A professzor volt doktoranduszával, a kanadai Donna Stricklanddal osztozott a Nobel díjon, akivel nagy intenzitású, ultrarövid optikai impulzusokat generáló módszert fejlesztett ki. A professzor közvetlen hangnemben és érthetően beszélt az előadáson, mindenkit megfogott a szerénysége és jó humora.

A délutáni órákban volt a verseny első, számítógépes fordulója, ahol mindkét csapat jól teljesített. A szervezők biológia, kémia és fizika tantárgyakhoz kapcsolódó, sokszor a középiskolás tananyagon túlmutató elméleti kérdéseket, kísérleteket és számolási feladatokat adtak fel a versenyzőknek. A fiúk csapata az összes kémiai vonatkozású kérdésre hibátlanul válaszolt! Este a szervezők Welcome Party-val és Supernem koncerttel várták a versenyzőket a JATE Klubban. Másnap reggel reménykedve mentünk a szóbeli forduló helyszínére, SZTE ÁOK Szent-Györgyi Albert Oktatási Központba, egy nagy előadó terembe. Sajnos egy pont híján lemaradtunk a döntőről. A legjobb 6 csapat közül a szóbeli forduló kvíz kérdései a verseny fő témájából és Szent-Györgyi Albert életének és munkásságának eseményeiből álltak. A szóbeli döntőn nézőként vettünk részt, de így is rengeteget tanultunk a jól felkészült csapatok válaszaiból.

Délután a SZTE-ÁOK Anatómiai, Szövet-és Fejlődéstani Intézetében laborlátogatáson vettünk részt. A kutatók bemutatták a labort, ahol egereken végeznek kísérleteket, hogy a gerincsérült betegek terápiás lehetőségeit fejleszthessék. A kutatás részleteinek megismerése után az intézet anatómiai múzeumában is körülnézhettünk. A programokkal és élményekkel teli két nap után késő délután indultunk haza.

Köszönjük a Szegedi Tudományegyetemnek, hogy a vendégei lehettünk és belekóstolhattunk a szegedi egyetemisták életébe.

Köszönet a felkészítő tanároknak: Pászty Gabriellának biológiából, Tulipánné Takács Zitának fizikából és Mód Rudolfnak kémiából.

Tulipánné Takács Zita

• Szülői értekezlet a végzősöknél, a többi évfolyamon információk kiküldése e-mailben

• Tanítás nélküli munkanap (1.) Kihelyezett őszi nevelőtestületi értekezlet

• Fenntarthatósági témahét